
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 250 kHz |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 35 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.245 V |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 48
Distributors
pcbx
Unit Price$6.33329
Ext.Price$6.33329
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.33329 | $6.33329 |
| 10 | $4.93900 | $49.39000 |
| 25 | $4.65101 | $116.27525 |
| 50 | $4.37984 | $218.99200 |
| 100 | $4.20661 | $420.66100 |
| 300 | $4.05746 | $1217.23800 |
| 500 | $3.91361 | $1956.80500 |
| 1000 | $3.82291 | $3822.91000 |
